1951

Kifosztották a borsodivánkai kitelepített családokat

Dudujka Pál

Miskolc, augusztus 14.

Épp két hete, hogy augusztus 1-jéről 2-ára virradó éjjel Ároktőről, Borsodivánkáról és Tiszabábolnáról 24 családot, összesen 78 személyt, időst, fiatal egyaránt elhurcoltak, majd a hortobágyi Árkus-tanyára telepítették ki. Borsodivánkán a kitelepített családok ingóságainak és ingatlanainak felleltározására két bizottság alakult a napokban. Az egyik bizottság tagja volt a helyi párttitkár asszony, a járási tanács egyik tisztviselője, valamint egy rendőr szakaszvezető. E díszes társaság 10 nappal ezelőtt Hajas Bertalan kuláknál leltározott. Közös megegyezés alapján kb. 35 kiló fehér lisztet, 50 kiló borsót, petróleumlámpát és sütőteknőt vittek onnan a párttitkárnő udvarán lévő pelyvásba. A helyszínválasztás korántsem volt a véletlen műve. Megegyeztek ugyanis arról, hogy ezen értékeket egymás között fogják szétosztani. A falu mindenható úrnője nem gondolt arra, hogy lebukhatnak, mégis megtörtént. Két nappal később 3-4 téeszcsé-tag lebontotta a párttitkárnő udvarában lévő dohányszárító ajtaját, s miután megdöbbenve látták az elrejtett árukat, rögvest bejelentést tettek a helyi rendőrőrs parancsnokának.

hnet image

Gond volt azonban a másik leltározó bizottsággal is, amelynek tagjai a tanácselnök asszony, az őrsparancsnok és szintén egy járási tanácsi tisztviselő volt. Ez a bizottság sem a köztulajdont kívánta gazdagítani az „osztályellenség” ingóságaival. A tanácselnök borotvát, öngyújtót, zsebkést, elemlámpát, női harisnyákat és egyéb apróságokat; az őrsparancsnok evőeszközöket és még pár kisebb értékű dolgot vitt haza, de mondjuk ki őszintén: lopott el. A leltározás módja nem volt ismeretlen a település egyetlen rendőre előtt sem, mindannyian részt vettek ugyanis a fosztogatásban. Az egyik alhadnagy egy női kerékpárt vett el, de lába kélt további két biciklinek is, mások apróbb holmikkal örvendeztették meg saját háztartásukat.

A kitelepítettek kifosztásának egyelőre még nem ment híre a faluban, de ha menne, akkor sem okozna lázadást. Az elmúlt időszak őrizetbevételei és a kitelepítések óta a borsodivánkai parasztok is igyekeznek meghúzódni, szájukat befogni és amennyire csak lehet, eleget tenni a sokszor már-már elfogadhatatlan terheket rájuk rovó begyűjtési követeléseknek. Hogy a tanácselnökasszony, vagy a párttitkárnő sorsa mi lesz – a rendőrökről nem is beszélve – nem tudhatjuk, az azonban bizonyos, hogy a kifosztott kitelepítettek sosem láthatják már kis vagyontárgyaikat.