1950

Kémkedésért ítélték el a magas rangú pártfunkcionárius szeretőjét

Miskolc, november 2.

Dudujka Pál cikke

A számos kivégzéssel járó Sólyom-ügy vizsgálata egy magas rangú pártfunkcionárius szeretőjének érintettségét is „feltárta”. A hírről Magyarországon hallgatnak, lapunk azonban megtudta, hogy az ügyben két napja ítélet is született. A szóban forgó tábornok azonban érinthetetlen, míg szeretője börtönben sínylődik, őt még csak le sem váltották.

Potoczky Mária egy lengyel származású berzéki földbirtokos család sarja. Apja, dr. Potoczky Dezső jelenleg is főorvos Miskolcon. Mária a háború végén került kapcsolatba a kommunista párttal, illetve az ellenállással, vőlegénye, ifj. Jándy Géza legénységével együtt állt át a MOKAN Komité nevű miskolci ellenállócsoporthoz. 1945-ben aztán Mária is közelebb került a párthoz. Mindez azzal kezdődött, hogy mintegy négyszáz könyvet mentett meg attól, hogy a télen fázó lakosok tüzelőanyagként égessék el azokat. Ezen könyveket összegyűjtve és rendezve alapozta meg a kommunista párt miskolci szervezetének könyvtárát, majd miután közölték vele, hogy pártkönyvtáros csak párttag lehet, egy percig sem gondolkozva belépett a Magyar Kommunista Pártba. A párt könyvtárosaként figyelt fel rá először a nála közel harminc évvel idősebb Nógrádi Sándor volt partizánvezér, aki 1945. január és november között a párt észak-magyarországi kerületi titkára volt.

heltai potoczky maria fit 380x10000
Potoczky Mária

Mária és ifj. Jándy Géza 1945 tavaszán házasodtak meg Miskolcon, s még a nyáron Budapestre költöztek, miután a férj ott lett műegyetemista. Fővárosi tartózkodásuk során időről-időre felkeresték az akkor már a párt felső vezetéséhez tartozó Nógrádi Sándort, hogy segítse őket. Jándyék házassága hamarosan megromlott, Nógrádi és Potoczky Mária kapcsolata talán épp ezzel párhuzamosan egyre közelebbé, sőt intimebbé vált. Az akkor a párt Propaganda Osztályát vezető Nógrádi és az ifjú Jándyné 1947 nyarán lettek szeretők. Kissé furának tűnhet, hogy a fiatalasszony egy nála 28 évvel idősebb, pocakos férfibe szeretett bele. A Máriát jól ismerők úgy tudják, az asszonyt a volt partizánvezér imponáló irodalmi műveltsége és energikussága bűvölte el: 1944-ben ötvenévesen ejtőernyővel ugrott ki partizánjaival az ellenséges területre.

nógrádi
Nógrádi Sándor

Nógrádi Sándor a maga módján igyekezett gondoskodni titkos szeretőjéről. 1947 őszén a Centenáriumi bizottságba, utóbb a Minisztertanács sajtóosztályán helyezte el munkatársként, végül pedig a tervhivatalnál osztályvezetőként, hogy így biztosítsa megélhetését. 1948 februárjában a fiatalasszony azzal állította falhoz Mackó bácsit – így hívta becézte a volt partizánvezért –, hogy most már elege lett, férjétől elválik és külön költözik, hogy gyakrabban találkozhassanak. Nógrádi kissé ellenkezett, de Mária hajthatatlan volt, otthagyta Jándyt és egy szobát bérelt, amelynek költségeit magas rangú szeretője állta. A mellesleg házasságban élő Nógrádi a saját életét azonban nem adta fel, általában mindössze három órát töltött az asszonynál, s ennél többet bizonyára nem is kívánt. Viszonyuk, vidéki szállodákban tett látogatásaik nem maradhattak titokban a párt előtt. 1949 elején Farkas Mihály honvédelmi miniszter, a trojka egyik oszlopos tagja és Nógrádi közvetlen felettese kétszer is határozottan felszólította a Mackó bácsit a viszony megszüntetésére, ő azonban ígérete dacára sem tett ennek eleget.

Idilli kapcsolatuk csak most tavasszal ért véget, miután a nőt május 22-én kémkedésért letartóztatták. A nő hivatalosan a Sólyom-ügy kivizsgálása során került az Államvédelmi Hatóság látókörébe, mikor volt férje, ifj. Jándy Géza tett rá terhelő vallomást. Mások úgy gondolják, az ellene indított eljárás elsődlegesen Nógrádi Sándor, a honvédség politikai főcsoportfőnöke, s a párt Központi Vezetőségének tagja sakkban tartására és megfélemlítésére szolgált. Példának a tavaly leváltott Molotov szovjet külügyminisztert említik, akinek feleségét két éve küldték a Gulagra hasonló céllal. Bennfentes információk szerint maga Nógrádi is érezte, hogy szorul körülötte a hurok, miután nemcsak a hatáskörébe tartozó hadsereg vezetőit tartóztatták le egy-két nap alatt, de saját szeretőjét is. Rákosi ráadásul személyesen tudatta vele, ő is kémgyanússá vált, miután bebizonyosodott, hogy szeretője a pásztorórák során titkos anyagokat lopott el tőle, amelyeket külföldi megbízóihoz kívánt továbbítani. Mackó bácsi, vagyis Nógrádi Sándor altábornagy reakciója ugyanaz volt, mint két éve Molotovnak. Ahelyett, hogy kiállt volna kedvese mellett, mentegetőző levelet írt Rákosi Mátyás pártfőtitkárnak, amelyben elismerte, hogy a kötelező kommunista éberség hiánya okán közelébe férkőzött egy ellenséges ügynök, akivel majdnem három éven keresztül élt közeli viszonyban. Önkritikus „vallomásában” saját magát is ostorozta, amiért a „kémnő” tőle titkos információkhoz juthatott hozzá és elismerte, hogy ezzel méltatlanná vált arra, hogy továbbra is a párt Központi Vezetőségének tagja legyen. A pártvezetés azonban még nem akarta elengedni a kezét. Rákosi Mátyás bizalmas forrásunk szerint maga hívta fel Sztálin elvtársat tanácsért, majd a szovjet pártvezér hatására magához hívatta a már jócskán megszeppent Nógrádit és közölte vele, hogy ügyét nem adják át a hatóságoknak és felszólította, hogy tanuljon az esetből.

hnet.com image

Nógrádi szerepe tehát „tisztázódott”, kedvese, Potoczky Mária azonban börtönben maradt, s a napokban ítélkezett felette a bíróság. Október 31-én a katonai törvényszék kémkedésért 12 év fegyházra ítélte.

Az ügy további érdekessége, hogy ifj. Jándyné édesanyja, dr. Potoczky Dezsőné is letartóztatásba került. Az asszony épp május 22-én, tehát leánya letartóztatásának napján utazott Miskolcról a fővárosba, hogy meglátogassa Máriát, az Államvédelmi Hatóság nyomozói azonban rögvest letartóztatták. Törvényszék elé azonban őt nem állították. Június 1-jén pusztán azzal az indoklással internálták Kistarcsára, hogy „demokrácia ellenes személyekkel” tart kapcsolatot. Mária testvére, Potoczky Kálmán volt kisgazdapárti vezető is börtönbe került, épp Máriával egy napon, október 31-én ítélték 15 év fegyházra. A családból csak dr. Potoczky Dezső főorvos maradt szabadon, ő jelenleg is aktívan praktizál Miskolcon.

Az utaztató megjegyzése:

Dr. Potoczky Dezsőné Bodor Vilma 1953-ban hagyhatta el az internálótábort, majd visszatért Miskolcra, s itt is halt meg 1973-ban.

Potoczky Mária 1956-ban szabadult a börtönből, majd november 4-e után külföldre szökött.